Pokud není karosérie z výroby ořezaná, je nutné ji nejprve vystřihnout. Před samotným barvením je nutné karosérii napasovat na šasi modelu a případě potřeby ji upravit. Hrany karosérie obruste jemným smirkovým papírem.

Tip: Karosérie Traxxas označené jako Prographix mají již z výroby předtištěny základní motivy tak, jak je znáte z prodávaných RC modelů aut Traxxas. Tyto karosérie pak stačí pouze nabarvit zvoleným odstínem a poté pro vyniknutí barvy přestříknout bílou barvou.

Nenabarvená karosérie pro RC model Traxxas RustlerNenabarvená karosérie pro RC model auta

Příprava karosérie

Lexanové karosérie se barví vždy z vnitřní strany. Vnější strana je opatřena ochrannou fólií, která vnější stranu karosérie chrání proti poškrábání a samozřejmě i proti barvě. Lexanové karosérie jsou lesklé a čiré, matný povrch způsobuje právě ochranná fólie.

Před aplikací barvy je nutné vnitřní stranu karosérie omýt v mýdlové vodě a otřít jemným hadříkem (není vhodné používat papírové ubrousky – zanechávají drobná vlákna). Mastné nečistoty či otisky prstů by mohly znehodnotit výsledný vzhled.

Protože většina uživatelů požaduje čirá skla, místa, která nechcete barvit, je potřeba ochránit tzv. maskovací páskou nebo maskovacím roztokem. Společnost Traxxas často ke karosériím dodává maskovací samolepky, které mají předtištěny skla a obdobné části.

Nanesení maskovacích samolepek na vnitřní stranu karosérieNanesení maskovacích samolepek na vnitřní stranu karosérie

Barvení karosérie

Pro barvení karosérie doporučujeme použít rychleschnoucí akrylové barvy ve spreji. Z naší nabídky doporučujeme spreje H-Speed nebo Humbrol. Barvu aplikujte z přiměřené vzdálenosti v tenkých vrstvách. Nanášejte nejprve tmavé barvy, poté až barvy světlejší (světlejší barvy odrážejí více světla, to způsobí vyniknutí barev). Nakonec naneste bílou barvu, která způsobí vyniknutí barev.

Důležité je nechat barvu mezi jednotlivými vrstvami dostatečně uschnout. Akrylové barvy jsou rychleschnoucí – typická doba vytvrzení je do 30 minut. Mezi vrstvami můžete nanést či sejmout maskovací pásky.

Nanesení první vrstvy barvyNanesení první vrstvy barvyNanesení druhé vrstvy barvyNanesení druhé vrstvy barvy

Dokončení karosérie

Jakmile máte karosérii nabarvenou, můžete sejmout maskovací pásky a ochrannou fólii. Karosérii si můžete vyzdobit samolepkami. Často se stává, že se při nanášení samolepek objeví vzduchové bubliny. Zde doporučujeme tenkou jehlou nebo špendlíkem propíchnout bublinu a samolepku dotlačit na karosérii. Pokud polepujte složité tvary, je lepší samolepku v místech, kde nedoléhá, naříznout modelářským nožem.

Pro většinu karosérii jsou přichystány sady LED osvětlení či maketové doplňky.

Stržení ochranné fólieStržení ochranné fólieNalepení samolepekNanesení samolepek

Článek je převzat ze stránek www.astramodel.cz