zkratka RC z anglického 'Radio Control', neboli cokoliv ovládané rádiem. Nemusí jít tedy nutně o model auta, lodě, letadla nebo vrtulníku, může takto být klidně označen RC robot nebo i RC zvíře pro děti.
zkratka RTR z anglického 'Ready To Run', neboli připraveno k jízdě. Bývají tak označeny RC modely aut a lodí prodávané včetně nainstalované RC soupravy a všeho potřebného k jízdě. Modely označené jako RTR jsou vhodné i pro úplné začátečníky.
zkratka RTF z anglického 'Ready To Flight', neboli připraveno k letu. Takto se označují kompletní sady RC letadel nebo vrtulníků. Model již je vybaven elektronikou a součástí balení je i vysílač. Modely RTF jsou vhodné i pro začátečníky.
zkratka RTS z anglického 'Ready To Sail', neboli připraveno k plavbě. Takto se označují kompletní sady RC lodí, které již obsahují kompletní RC výbavu a jsou vhodné i pro začátečníky.
zkratka ARF z anglického 'Almost Ready to Flight', neboli téměř připraveno k letu. Model má již hlavní části hotové, nicméně model je potřeba ještě dokončit - například osadit ještě elektronikou, dolepit drobné části nebo například slepit k sobě poloviny křidla. Modely ARF jsou vhodné pro pokročilejší modeláře.
modely dodávané 'v rozsypu' jsou modely vhodné pro zkušené modeláře vyznávající klasické postupy. Stavebnice obsahuje stavební materiál (balzu, překližku, drobné vybavení) a podrobnou dokumentaci ke stavbě. Samotnou stavbu modelu pak provádí modelář sám.
modelářské frekvence 27 MHz, 35 MHz, 40 MHz pro ovládání RC modelů jsou ze zákona vyhrazeny tyto tři frekvence.
RC soupravy využívající frekvence 27 MHz určeny spíš pro začínající modeláře a nemají žádné omezení ohledně používaných modelů. Na této frekvenci často pracují i nejrůznější hračky ovládané vysílačkou, ale protože mají většinou dosah jen několik metrů tak většinou nehrozí velké riziko rušení. Pozor ale, tuto frekvenci kromě RC modelů mohou používat i jiná zařízení s větším dosahem (například hlasové vysílačky, dětské chůvičky a podobně) a rušit Vás.
Jiná situace je u frekvence 35 MHz. Tato frekvence je určena VÝHRADNĚ pro ovládání létajících modelů, tedy letadel a vrtulníků. Používání této frekvence pro ovládání jiných modelů je nebezpečné a především také nelegální! Pokud ale budete RC soupravu používat jen pro ovládání létajících modelů tak máte menší riziko rušení a je pro Vás vhodnější než frekvence 40 MHz.
Poslední čistě modelářskou frekvencí je frekvence 40 MHz. Tato frekvence je opět otevřená všem modelům bez omezení, je na ní možné provozovat jak RC auta nebo lodě, tak i letadla a vrtulníky.
Občas se můžete setkat i se zařízeními pracujícími na frekvenci 41 MHz nebo 72 MHz. Zde pozor, tyto frekvence u nás nejsou pro provoz RC modelů povolené a jejich používáním byste porušovali zákon s možností velkých finančních sankcí!
FM modulace, AM modulace způsob přenosu signálu z RC vysílače do přijímače. Vždy je potřeba aby přijímač i vysílač používali stejnou modulaci. Při výběru nové RC soupravy je vhodnější si zvolit FM modulaci, zajistí Vám to kvalitnější přenos signálu a menší riziko rušení od okolních vysílačů. AM soupravy jsou zase ale cenově výhodnější.
vysílací kanál, krystal koupí vysílače na nějaké konkrétní frekvenci a s určitou modulací si určujete jen 'rozsah' kanálů, kde bude vaše RC aparatura pracovat. Na této frekvenci ale může najednou fungovat více vysílačů aniž by se rušily. To zajišťuje právě instalace stejného krystalu do vysílače a přijímače. Na stejné frekvenci a kanále může na jednom místě pracovat vždy jen jedna RC souprava, pokud by se jich spustilo více, tak se budou navzájem rušit bez ohledu na to jaký má kdo typ modulace. Typ modulace má jen vliv na to, jak která RC aparatura pracuje 'čistěji'. Při modulaci FM není problém aby měli dvě RC soupravy zvolené kanály s čísly těsně vedle sebe, při AM modulaci je doporučeno z důvodů možného rušení mít mezi kanály alespoň jeden volný.
tzv. 'nezarušitelné' RC soupravy s frekvencí 2,4 GHz v poslední době je velký trend přecházet na RC soupravy pracující v pásmu 2,4 GHz, které se běžně využívá například pro přenos internetu, tzv. WiFi. Toto pásmo je takzvané 'volné', není přesně vymezena jen pro přenos internetu nebo pro ovládání RC modelů. Nicméně díky rozdílnému kódování přenosu dat a šifrování komunikace nedochází k žádnému rušení mezi anténami pro přenos dat a RC soupravami. U RC souprav pracujících na frekvenci 2,4 GHz už také není potřeba řešit možné vzájemné rušení mezi jednotlivými modeláři pracujícími na této frekvenci, o to se dokáže postarat sama 'inteligentní' elektronika vysílače a přijímače. Nicméně je zde jiné omezení. Tuto technologii pro RC modely nezávisle na sobě vyvíjí různé firmy a jejich produkty nejsou vzájemně kompatibilní! Takže například pro vysílač Spektrum DX7 nemůžete použít přijímač Futaba Fast, přestože oba systémy pracují na frekvenci 2,4 GHz.