B-24D Liberator 1:28 (1232mm)
Consolidated B-24 Liberator vznikl na počátku II. světové války se stejným určením jako B-17 Flying Fortress - jako dálkový denní bombardér, který nebude potřebovat doprovod stíhačů. Oproti staršímu B-17 byl poněkud aerodynamicky pokročilejší díky křídlu o velké štíhlosti s moderním profilem, používal také příďový zatahovací podvozek (příďová noha ze sestřeleného Liberatoru postoužila dokonce jako vzor pro německé proudové stíhačky Me-262 Schwalbe). Ve "srážce s realitou", ve světle těžkých ztrát, jaké přinesl např. nálet na úrovni korun stromů na rafinerie a ropná pole v rumunské Ploješti, se ale ukázala nutnost četných úprav, podobně jako u B-17. Liberatory se poté osvědčily nejenom jako bombardéry (např. u nás v Pardubicích stovka Liberatorů z italských základen srovnala se zemí místní rafinerii, včetně přilehlého nádraží, cukrovaru a legendárního hotelu Veselka), ale také jako dálkové průzkumné stroje s pumovnicí vyplněnou baterií kamer, a především jako nesmírně účinné protiponorkové letouny. Právě takové Liberatory jsou nerozlučně spjaty s historiií 311. československé bombardovací perutě. Kromě několika ponorek byl nejcennějším úlovkem "našeho" Liberatoru německý lamač blokády Alsterufer, rychlá dopravní loď vezoucí z japonska do Říše náklad wolframu, který by stačil na roční výrobu oceli pro německé "panzery". 27. prosince 1943, 500 mil severozápadně od mysu Finisterre, se do útoku na loď skrývající pod nízkou oblačností a ježící se protiletadlovými kanóny vrhl Liberator s posádkou P/O Oldřicha Doležala. Po zásahu dvěma pumami a několika raketami loď zachvátil nezvladatelný požár a začala se pomalu, ale neodvratně potápět...
Stavebnice makety bombardovacího čtyřmotorového hornoplošníku, statický model s propracovanými maketovými detaily v muzejní kvalitě v měřítku 1:28.
Model je klasické celobalsové konstrukce v rozsypu s předseknutými dřevěnými díly, maketovými doplňky z vakuově tvářeného plastu a plastovými díly zhotovenými vstřikovým lisováním. Trup je samozřejmě konstruován pravou minimaketářskou technologií s přepážkami a větším množstvím podélníků, které umožňují věrně reprodukovat oblé tvary. Staví ve dvou krocích - díky "rozříznutí" ve svislé rovině postavíte přímo na pracovní desce nejprve jednu polovinu trupu, a k ní poté "dolepíte" polovinu druhou. Tak je zajištěno, že i trup komplikovaných tvarů postavíte rovný a souměrný, bez potřeby jakýchkoliv speciálních přípravků. Křídlo se staví klasicky z žeber a nosníků. Vzhledem k tomu, že jde o model pro pokročilého stavitele, měli byste již mít předchozí zkušenosti s klasickou stavbou.
Stavebnice obsahuje: balsové předseknuté díly, balsové nosníky, vakuově lisované maketové díly (kryt motorů, motory...), čiré acetátové výlisky pilotní kabiny a příďového "skleníku", plastová kola, ocelovou strunu na podvozek a další drobné díly, potahový papír, aršík mokrých obtisků, stavební plán.
Tip pro stavbu: Předseknuté díly NEVYLAMUJTE! Prkénko otočte, položte na pracovní desku a lehce přebruste jemným brusným papírem (č. 220 nebo jemnější). Díly je potom možné snadněji oddělit; pokud by stále byly některými vlákny dřeva "vázány" k prkénku, opatrně díl oddělte ostrým modelářským nožem (vhodný je např. nůž Excel č.1 s čepelí č.11).
Rozpětí [mm] | 1232 |
Délka [mm] | 737 |
Ovládané funkce | Žádné |
Náročnost stavby | S4 |